Fragments of Freedom / 2018

triptych, 150 cm x 165 cm, cement infusion, oil and acrylic on canvas, metallic pigments, 2018, exhibited us part of Arthouse/Designblok 2018.

Fragments of Freedom is a triptych based on a long-term project called Architectonic, which is a different approach to the formality of painting. Each individual canvas is conceived in a way so that their order can be freely shifted back and forth and rotated to form new variants. This freedom of choices influences the content field of the piece and offers new possibilities, interpretations or versions of situations–a little bit like parallel worlds, where the choices we did not make are still taking place.

https://www.designblok.cz/en/vystavovatele/detail-1314

obrazový triptych, 150cm x 165 cm, strukturované plátno s betonovou infuzí, olej na plátně, metalické pigmenty, , vystaveno jako součást expozice Arthouse, Designblok, 2018

„Triptych Fragments of Freedom je rozvedením dlouhodobého konceptu Architectonic, který spočívá v jiném malířském a formálním přístupu k obrazu. Jednotlivá plátna koncipuji tak, že se dají přesouvat, otáčet a vytvářejí tak nové varianty jednoho obrazu. Tato “svoboda” obrazu ovlivňuje i obsahové pole díla a nabízí další možnosti, interpretace či verze situací. Trochu jako paralelní světy, v nichž se odvíjejí naše neprožité volby.

https://www.designblok.cz/cz/vystavovatele/detail-1314